MÖBLER / Bord / Bord 5484546

nr 548 4546

Bord

med låda, fanérat med intarsia i rutmönster, bronsbeslag.Rokoko, 1700-tal. Enligt uppgift Johan Jacob Eisenbletter (verksam i Stockholm 1762-1813) 60x40, höjd: 73

måndag 27 oktober 2008

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Superellipsbordet